Ηλεκτρονική εφημερίδα με νέα της περιοχής Αμυνταίου – Φλώρινας και όχι μόνο… από το 2008

Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2023

ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΦΑΙΣΤΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

Με σπουδαία εκτός έδρας νίκη και μάλιστα με 0-3 ξεκίνησε ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ στον β’ γύρο του πρωταθλήματος καθώς επικράτησε σε 0-3 σετ

μέσα στους Αμπελοκήπους Θεσσαλονίκης παίρνοντας μάλιστα και την ρεβάνς για την μοναδική εντός έδρα ήττα του , που είχε γίνει στην ΦΛΩΡΙΝΑ στην έναρξη του Πρωταθλήματος (θυμίζουμε ότι τότε η Ελπίδα ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ είχε κερδίσει με 2-3).

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από πολλές εντάσεις (ο διαιτητής έβγαλε 3 κόκκινες και 4 κίτρινες κάρτες) και καθοριστικό σημείο για την εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν η ανατροπή που πέτυχαν οι παίχτες της ΦΛΩΡΙΝΑΣ στο 1ο σετ καθώς ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 24-20 έκαναν ένα σερί 6-0 και πήραν το σετ με 24-26 ανοίγοντας έτσι τον δρόμο για το επιβλητικό 0-3 (τα αλλά δυο σετ κατακτήθηκαν με 25-19 και 25-22).
Ακολουθεί το ,πλέον καθοριστικό παιχνίδι, για την συνέχεια του Πρωταθλήματος καθώς ο 3ος της βαθμολογίας ΗΦΑΙΣΤΟΣ υποδέχεται στο ΔΑΚ ΦΛΩΡΙΝΑΣ το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου και ώρα 17:30 την 2η της βαθμολογίας ΧΑΝΘ σε ένα  κομβικό ματς που θα κρίνει πολλά για την συνέχεια του Πρωταθλήματος.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Κουτουνιδης) Μαρτσης, Σιμητος, Κουτουνιδης, Σκλοπης, Διβάρης,Παχιαδακης, (λ) Σταυριδης / Χριστοφορίδης, Οσσας, Χρηστακος, Καλτσίδης, Κωνσταντινιδης, Ραζγκελης
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Γκολιτσης) Γρηγοριαδης, Γαληροπουλος, Καλλέργης, Χαντζόπουλος, Χρυσαφής, Ρεμπουτζιας , (λ) Αντωνιαδης / Μπισετ, Πετροπουλος, Καρακασίδης ,Νικολαιδης , Τσεμπερίδης (λ)