Ηλεκτρονική εφημερίδα με νέα της περιοχής Αμυνταίου – Φλώρινας και όχι μόνο… από το 2008

Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

Χάντμπολ Ανδρών: Δια πυρός και σιδήρου ο Αμύντας από την Πτολεμαΐδα

Ρεπορτάζ: Γιωργος Θεοχαρίδης

Έστω και δύσκολα ο Αμύντας επικράτησε στην Πολεμαρχία του τοπικού Αρίωνα 26-28, διευρύνοντας το νικηφόρο σερί του, καθώς  στις  τελευταίες 4 αγωνιστικές μετράει ισάριθμες νίκες, γεγονός που τον διατήρησε στην 2η θέση
του βαθμολογικού πίνακα, 2 μόλις βαθμούς μακριά από τον πρωτοπόρο Παναιτωλικό.
Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, στο Α ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό αμυντικά, όπως αποδεικνύεται στο χαμηλό δείκτη του  σκορ  8-10 , αντιθέτως στην επανάληψη οι δύο ομάδες  αναλώθηκαν  σε ένα πιο ελεύθερο παιχνίδι , με αποτέλεσμα να σημειωθούν  συνολικά 36 τέρματα ( 18 για κάθε ομάδα) και να  διατηρηθεί η διαφορά των 2 τερμάτων (26-18) υπέρ των φιλοξενουμένων, με την οποία είχε κλείσει και το Α ημίχρονο (8-10).

Η αναμέτρηση  ήταν αμφίρροπη στην μεγαλύτερη διάρκεια της, οι παίκτες του Αμύντα έχοντας την στήριξη πολλών φιλάθλων του που βρέθηκαν στο κλειστό της Πολεμαρχίας, μπήκαν  πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν  3-6  στα μισά του Α μέρους. ο Αρίωνας στα επόμενα 5λεπτά αντέδρασε και με σερί 4-0 πέρασε μπροστά στο σκορ 7-6 . Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν, με όπλο τους το περιφερειακό σουτ , πήραν ισχνό προβάδισμα 2 τερμάτων (8-10) με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Σωτήρη Αλεξανδρίδη και Χρήστου Φυραρίδη,  με το γρήγορο παιχνίδι της  και τον  πολύ καλό Πολιτίδη (10γκ πρώτο σκόρερτης αναμέτρησης), αιφνιδίασε τον Αμύντα , επαναφέροντας τις ισορροπίες στο σκορ (13-13 στο 36λ και 17-17 στο 45λεπτο). Ο Ζαφείρης Μπεκερίδης δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια, μετατρέποντας την άμυνα από 6-0 σε 5-1, οδήγησε τον Αρίωνα σε λάθος επιλογές και αιχμή του δόρατος τους Χαζτηπέτρου (9γκ.) και Κάντζη (9γκ.), έβαλε και πάλι τον Αμύντα σε θέση οδηγού  στο σκορ (20-24) από 50λεπτό έως και το φινάλε.

Ο κορυφαίος παίκτης του Αμύντα Θωμάς Χατζηπέτρου σχολίασε: Ο Αρίωνας διαθέτει πολύ καλό σύνολο που μας δυσκόλεψε και στις δυο αναμετρήσεις, εμείς από τν πλευρά μας καταφέραμε με πίστη στις δυνατότητες μα  και με καλό χάντμπολ κατά διαστήματα να ελέγξουμε το παιχνίδι και να φτάσουμε στη νίκη.  Η συνέχεια είναι πολύ δύσκολη ακολουθούν 2 κρίσιμα παιχνίδια με Κοζάνη (εντός) και Παναιτωλικό (εκτός) που θα καθορίσουν τη θέση της ομάδας  στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής.

Διαιτητές: Πήτας Δ. –Γκούντας Κ.

Δεκάλεπτα: 3-3,7-8,8-10(ημχ), 14-15,20-24,26-28.

Αρίων Πτολεμαίδος (Σ.Αλεξανδρίδης): Χαλκίδης,  Λυγκώνης 4, Ανδρεανίδης 1,  Κουτμανουλου 2, Ιωαννίδης, Γκούμας, Πολιτίδης 10, Χαραλαμπίδης, Κεχαγιάς, Κοσμίδης, Κωστικίδης,  Λούσιος, Τσελελίδης 2, Παπαχρήστου 5.

Δίλεπτες Αποβολές:  4     Πέναλτι: 6/8

Αμύντας Αμυνταίου (Ζ.Μπεκερίδης): Λιάσης (τφ), Κάντσης 9, Ρόμπις,  Ρώμας (τφ),  Παπαιωάννου, Παναγιωτίδης 6, Δημητρίου 2, Κοσμίδης, Χατζηπέτρου 9, Τόιτος 1, Θωμαίδης 1, Θεοχαρίδης (τφ).

-100

Η ομάδα που θα τερματίσει στην 1η θέση, παίρνει το εισιτήριο για στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στη Α2