Ηλεκτρονική εφημερίδα με νέα της περιοχής Αμυνταίου – Φλώρινας και όχι μόνο… από το 2008

Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018

Βόλεϊ: Νικηφόρο το Σαββατοκύριακο για τις ηλικιακές ομάδες του Αριστέα Φιλώτα

Έσπασαν το ρόδι οι Παγκορασίδες με διπλό στην Πτολεμαΐδα
Την πρώτη του νίκη με τη συμπλήρωση τεσσάρων αγωνιστικών στον Β όμιλο του πρωταθλήματος Παγκορασίδων της ΕΣΠΕΜ,

πανηγύρισαν τα κορίτσια Αριστέα Φιλώτα Αμυνταίου και μάλιστα με καθαρά νίκη (3-0) επί Αρίωνα στην Πτολεμαΐδα.

Οι παίκτριες της Νόπης Κούση, έδειξαν αγωνιστική ανωτερότητα και με όπλο τα δυνατά καρφιά κοντά στο φιλέ, δυσκόλεψαν την υποδοχή των γηπεδούχων, οι οποίοι ούτε επιθετικά κατάφεραν να βρουν αξιόπιστες λύσεις.
Στο πρώτο σετ ο Αριστέας κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 3-5 πόντων την οποία, παρά τη αστάθεια που είχε στην απόδοση του, τη διατήρησε ως το τέλος (20-25).
Το δεύτερο σετ αναδείχτηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, ο Αριστέας σφυροκόπησε τον Αρίωνα από όλες τις ζώνες και προηγήθηκε στα μισά του σετ με διψήφια διαφορά (2-12) και έτσι δεν δυσκολεύτηκε να κόψεις πρώτος το νήμα, με 12-25.
Την ίδια κατάληξη είχε και το τρίτο σετ (13-25), παρά το γεγονός ότι ο Αρίωνας μπήκε πιο δυνατά στο σετ και προηγήθηκε με 8-6, οι παίκτριες του Αριστέα δεν πτοήθηκαν, με διαδοχικούς πόντους κοντά στα φιλέ, που προέρχονταν είτε από εύστοχες επιθετικές προσπάθειες, είτε από τα λάθη του Αρίωνα, οικοδόμησε εκ νέου μια διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας εύκολα στο 13-25.
Διαιτητές: Γκλούπου – Δανιηλίδου
Σετ: 20-25, 12-25, 13-25
Αρίων Πτολεμαΐδας (Στυλιανός Δίμτσας): Νικολαΐδου (L), Δίμτσα, Πεινούδη, Θεοχάρη, Τσαγγαλίδου, Πιτυρίγκα, Πατσίκα Α., Πατσίκα Σ. Τσαβδαρίδου Μ., Ιωαννίδου, Τσαβδαρίδου Α. Καραμανίδου, Τσακουράκη Ευ. Τσακουράκη Μ.  (L)
Αριστέας Φιλώτα Αμυνταίου (Νόπη Κούση): Μαρκοπούλου Καπετανάκη, Σεμίτογλου, Λαζαρίδου, Βολτσίνη Γ. , Κατσουπάκη, Βολτσίνη Δ. (L), Μπαλι, Κιοσέ, Κερασίδου.

Επέστρεψαν στις νίκες οι Κορασίδες Αριστέα
Μετά από δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα (με Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και Πάνθηρες Κοζάνης), οι κορασίδες του Αριστέα Φιλώτα Αμυνταίου, επέστρεψαν στις νίκες, καθώς το μεσημέρι της Κυριακής (9/12), επιβλήθηκαν στο ΔΑΚ Αμυνταίου με 3-1 σετ του Ζαφειράκη Νάουσας, επιτυγχάνοντας έτσι την τρίτη τους νίκη σε πέντε αναμετρήσεις, στον Β όμιλο του πρωταθλήματος των Κορασίδων της ΕΣΠΕΜ.
Χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ στην απόδοση τους, οι παίκτριες του Αριστέα, διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι, κυρίως στα κρίσιμα σημεία, φτάνοντας στο τρίποντο της νίκης.
Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά και  δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο, κατακτώντας το σετ με 25-14.
Το σκηνικό της αναμέτρησης ανατράπηκε στο δεύτερο σετ, οι παίκτριες του Αριστέα εφησύχασαν και ο Ζαφειράκης αιφνιδίασε, προηγήθηκε με 8-0 και δεν απειλήθηκε στη συνέχεια, ισοφαρίζοντας τα σετ.
Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ, καθώς όποια ομάδα το κατακτούσε θα έπαιρνε παράλληλα ψυχολογικό προβάδισμα. Ο Ζαφειράκης με φόρα από το δεύτερο σετ προηγήθηκε και έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση και αυτού του σετ (23-20), όμως κάπου εκεί οι παίκτριες της Νόπης Κούση ανέβασαν την απόδοση τους και έκαναν την ανατροπή, κερδίζοντας το σετ με 26-24 και κάνοντας το 2-1.
Με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ του Αριστέα, οι παίκτριες του δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και καθάρισαν εύκολα το πέμπτο σετ με 25-18.
Διαιτητές: Κατοικαρίδης – Δανιηλίδου
Σετ: 25-14, 17-25, 26-24, 25-18
Αριστέας Φιλώτα Αμυνταίου (Νόπη Κούση): Κατσουπάκη Μ., Μπάλι Φ., Δεληδιαμαντή, Κατσουπάκη Ε., Καπετανάκη, Χαραλαμπίδου (L), Θεολογίδου, Μπάλι Μ., Κιοσέ.

Ζαφειράκης Νάουσας (Ιωάννης Αποστόλου): Βαδόλα (L), Καλαιτζή, Κοκούγια, Καρατσιώλη, Αθανασιάδου, Μπρουβάλη, Τσακίρη, Λιόλου, Λαφάρα.